in

Lazzoni Panel Üretim | İsmail Akgül İle Keyifli Bir Röportaj

1897 yılında Bulut Mutfak ile çıktığımız bu yolda, bugün Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük markalarından birisi olarak attığımız her adımı kaliteli ellerden çıkan kaliteli ürünlerimize borçluyuz. Bu 120 yıllık yolculuğumuzda Lazzoni’nin temel taşlarından birisi olan Panel Üretim’in usta başı İsmail Akgül sizler için Lazzoni’nin kuruluş sürecinden sektöre kadar birçok soruyu yanıtladı. Bizde sizleri de 30 yıllık deneyimle tanışmaya davet ediyoruz…

Lazzoni üretim

 • Ne zaman Lazzoni’de çalışmaya başladınız?

Ben Lazzoni olarak değil de, 1986 yılının sekizinci ayında Bulut Mutfakta başlayarak girdim bu işe.

 • İlk çalışmaya başlayıp, sürece dahil olan ekiptesiniz o zaman…

Tabii! O zaman teyzem Bulut Mutfakta çalışıyordu, onun vasıtasıyla Osman Usta ile tanıştım. Biliyorsunuz Osman Usta Bulut Mutfağın kurucusuydu. Yaz dönemiydi zaten, gelip çalışır mısın dedi, bende kabul ettim. O zaman Bulut Mutfağın başında Osman Usta var tabii Yaşar Bey’de çok genç, 20’li yaşlarında… Ben de okula yazılmıştım ama okulda sorunlar oldu, yurtta kalamadım. Babam da yurtta kalıp okuyacaksın başka çaren yok diye diretince, babama sinirlendim bıraktım okulu çalışmaya başladım.

 • Eğer teyzeniz size tavsiyede bulunmasaydı ve bugün Lazzoni’de olmasaydınız nereye yönelirdiniz?

Benim en başından beri elektriğe ve makineye karşı büyük bir ilgim vardı. Eğer bugün burada çalışıyor olmasaydım o alanlardan birine yönelmiş olmayı isterdim.

Lazzoni Üretim

 • Bulut Mutfakta nerede başladınız ilk etapta?

Direkt çırak olarak başladım ben. Daha 16-17 yaşımdayken tornavida çekiç nedir bilmezken hepsini Osman Usta’nın yanında oralarda göre göre öğrendim.

 • O zaman şöyle diyebilir miyiz, aslında siz Bulut Mutfağın tarih olup yeni bir marka doğuşu olan Lazzoni’nin bütün süreçlerine tanık oldunuz, doğru mu?

Tabii. Bugün Lazzoni’nin tüm süreçlerini biliyorum ve hepsine de hakimim desek yeridir. Çünkü bebeklik çağından şu an yükseliş dönemine kadar olan tüm Lazzoni sürecine tanık oldum, bizzat yaşadım, her aşamasının içindeydim.

 • O süreci yaşamış biri olarak; Bulut Mutfaktan Lazzoni’ye geçiş nasıl oldu?

Yaşar Bey bir yurtdışına fuarına katılmıştı. Fuarın dönüşünde bir gardırop örneği getirdi bize. Biz şaşırmıştık. O zaman mutfak yapıyoruz biz, mobilyadan dolaptan haberimiz yok tabii. Sonuç olarak bir gardırop yaptık, Siteler mağazaya gönderdik onu. Gönderdiğimiz gün içinde satıldı. Sonra ikinci gardırobu yaptık, arkasından da bunun takım arkadaşlarını üretmeye başladık. Şifonyer, komodin gibi bir yatak odası sürecine dönüştürdük. Tabii o zaman hepimiz çok heyecan duyuyoruz, mutfaktan mobilyaya geçiyoruz sonuçta. Sabah olsa da işe gidip şu dolabı bitirsem diye düşünürdüm.

Lazzoni Üretim

Siz bir müşteri kaybettiğinizde aslında gerçekten bir müşteri kaybetmiyorsunuz, yüzlercesini aynı anda kaybetmiş oluyorsunuz.

 • Şimdi Yaşar Bey ile çalışmak nasıl?

Şöyle aslında, ben çıraklık dönemimde Osman Usta ile beraber çalıştım. Kendisi bir patron değil de amca gibiydi bizim için. Her şeyi bana o öğretti. En başında da dürüst olmayı, müşteri kandırmamayı öğretti. Bugün Lazzoni’nin kusursuz üretim anlayışının temelinde Osman Usta’nın işine verdiği önem ve dürüstlük var.1 milim hatalarda bile Osman Usta bize o parçayı söktürüp tekrar taktırırdı, kusursuz olana kadar… Ondan öğrendiklerimizle beraber Yaşar Bey ile çalışmaya başladık. Yaşar Bey benim için patron gibi değil artık, çünkü biz aslında beraber büyüdük, işi Osman Usta’dan beraber öğrendik. Aşağı yukarı aynı yaşlardaydık birbirimizi anlayabiliyorduk, konuşabiliyorduk.

Buranın sahibi sizsiniz!

 • Fakat şu an Lazzoni’nin önemli adımlarından olan Panel Üretim’in başındasınız…

Evet öyle oldu. Şimdi adını değiştirdiler operatör, yardımcı uzman demeye başladılar. Biz de çırak-kalfa-usta vardı. Biz bunları bilir, bunları kullanırdık, Bende çıraklık dönemimi Osman Usta ile geçirdim, ustalık dönemime de Yaşar Bey ile devam ediyoruz.

 • Aslında mobilya da alışverişinde insanlar ürünün hep son halini görüyorlar. Öncesinde o ürünün panelden ya da döşemeden geçip geçmedikleri onları ilgilendirmiyor. Siz kendi alanınız olan Panel Üretimi insanlara nasıl tanımlıyorsunuz?

Bu aslında mobilya üretiminin bir bölümü. Hazır kaplaması olmayan, iç dış boyaması olmayan saf ürün demek. Yonga-Levha geliyor, otomatik makinelerde kesiyoruz, bantlıyoruz, temizliyoruz varsa montajını yapıyoruz

 • Ürün sizden sonra nereye geçiyor?

Ürünün ikinci bir aşaması olan döşeme ya da boyanması gibi bir aşaması varsa ilgili bölüme gidiyor. O aşamalardan geçtikten sonra da ürün direkt kaplanarak müşteriye teslim edilmesi için sevkiyat bölümüne gönderiliyor.

Lazzoni Üretim

Burası yaşayan bir fabrika

 • Panel Üretim büyük bir alan aslında ve size bağlı çalışan birçok insan var. Bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Aslında hepsinin farklı farklı derdi oluyor ve oturup onları dinleyip çözüm ürettiğiniz zamanlar bile oluyor. Kiminin eşiyle, kiminin ailesiyle ya da çocuklarıyla sorunları oluyor, işi bir kenara bırakıp oturup bunları konuştuğumuz, elimizden geldiğince de yardımcı olduğumuz oluyor. Burası bir ekip olabilir ama yaşayan bir fabrika da olduğumuzu da unutmamak gerekir.

 • İşinizde yaparken heyecan duyduğunuz neler var?

Yaşar Bey yeni bir tasarım ya da yeni bir çalışma ile yanımıza geldiği zaman büyük heyecan duyuyorum. Çünkü bir süre sonra yaptığınız ürünler çeşitlensin istiyorsunuz, farklı ürünler üzerinde çalışayım ve en son halini ilk ben göreyim istiyorum.

 • İşin en zorlu yanı nedir?

İşi öğrendiğinizde zor olmuyor da, zor olan kısmı müşterilerin bizleri sıkıştırması. Burada bir iş düzeni ve akışı olduğunu unutup, bunu yarın üreteceksin hemen istiyorum diye gelenler oluyor.

Bu iş aslında bir sanat

 • Yaptığınız işin nitelik kısmı hakkında ne düşünüyorsunuz? Çünkü baktığınızda Lazzoni’de bir seri üretim yok ve el işçiliği ile emek var. Dünya’da el işçiliği olan her şey büyük önem görürken Türkiye’de bu durum maalesef tam tersi…

Bilinçlenmek ile alakalı bu. Ve tabii eğitimle. Ben her sene en az 10 ya da 15 meslek lisesi öğrencisini stajyer olarak alıp burada bir şeyler göstermeye ve öğretmeye çalışıyorum. Eğitimini okulda alıp bunun bir sanat olduğunu fark etsinler, pratik kısmını da gelip fabrika da yapsınlar diye. Bende 1987 zamanında bugün Siteler’de olan çıraklık okuluna gitmiştim 2 sene. Hatta hiç unutmam, biz ilk öğrencileriydik. Şimdi adı Mesleki Eğitim Merkezi oldu ama hala devam ediyor eğitim vermeye.

‘’Birinci sınıf malzemeyle birinci sınıf işçiliği bir araya getiriyoruz.’’

 • Sizce Lazzoni’nin sektörde farklılaştığı nokta nedir?

En başında söylediğim gibi, insanlık olarak Osman Usta’dan öğrendiğimizi uyguluyor ve kimseyi kandırmıyoruz. İş olarak da ürünlerimizin nerdeyse tamamını yurtdışından getirtiyoruz, birinci sınıf malzemeyle birinci sınıf işçiliği bir araya getiriyoruz. Sürekli kendimizi geliştirip yurtdışı fuarlarında yer alıyoruz. Yenilikleri Türkiye’ye getiren ilk mobilya markası oluyoruz.

Lazzoni Üretim

Türkiye’nin En Sosyal 500 Şirketinden Biriyiz!

Duru Beytepe Konutlarına En Şık Proje!